[:pl]

Dystopijna wizja przyszłości

Właśnie to może nam przyjść na myśl oglądając trailery Cyberpunka 2077. Piękne kolorowe neony, przerośnięte budynki wypełnione biedą i imigrantami. Świat przyszłości w którym człowiek biegnąc do technologicznej doskonałości zapomniał o podstawowych rzeczach związanych z człowieczeństwem jak miłość, rodzina etc. Marzenie technologii wśród nas nie zawsze może przynieść nam dokładnie to czego oczekujemy, bycie pod stałą obserwacją kamer, social media, nowe koncepty rankingowania obywatela które widzieliśmy w nieco mniej idealnej formie w jednym z odcinków Black Mirror gdzie obywatele muszą się nawzajem oceniać na platformie rządowej, a przez złośliwość czy przypadek nasza ocena obywatela może spaść nisko przez co nowoczesne standardy zabronią nam wynajmu mieszkania, prowadzenia działalności itp. Wszystko dzięki właśnie wspomnianemu ocenianiu obywateli.

[the_ad id=”356″]

Ale do czego dążę? Otóż dotychczas nie wiele gier zasięgało do przyszłości, zwłaszcza te produkcje RPG gdzie temat może zostać rozrysowany znacznie konkretniej. Rozbudowane produkcje RPG jak Wiedźmin 3 czy Red Dead Redemption 2 (bliżej jej do gry akcji z elementami RPG jednak twórcy coraz bardziej stawiają na dialogi) twory te miały akcje położoną w czasach znacznie oddalonych od naszych co przez samo siebie wykreślało wiele możliwych tematów do podjęcia w tym momencie lub czasie przyszłym. Przyglądając się już wcześniej zaczerpniętym serialem Black Mirror – Cyberpunk może przynieść nam ogromną ilość interesujących tematów których nie da się zrealizować w czasach historycznych

Szpiegowanie obywateli przez rząd, ograniczone bezpośrednie stosunki ludzkie (internet, portale randkowe) rozwinięta możliwość szpiegowania ludzi, wszczepianie chipów możliwych do lokalizacji osoby, cyber przestępczość, wpływ na politykę, kontrola nad obywatelami, rejestrowanie obrazu z gałek ocznych i używanie go jako dowodów przez policje czy nawet wykradzenie osobistych danych by następnie manipulować jednostką.

[the_ad_group id=”41″]

Hakerzy, gangsterzy, politycy

Liczymy że w nadchodzącej grze misje będą znacznie bardziej angażujące aniżeli idź do punktu zabij cel i wróć. Tematyka Cyberpunku niesie ze sobą ogromną gammę możliwości, a już teraz technologia przynosi nam nie oczekiwane rezultaty jak np. w ostatnim czasie Youtuber Misterius tworzy Livestreamy gdzie wkrada się na prywatne lub firmowe kamery i podgląda ludzi wraz ze swoją publicznością, takie rzeczy z czasem zaczną pojawiać się coraz częściej gdzie ludzie wykorzystując technologie będą robić niespotykane dotąd rzeczy.

Wykorzystujące człowieka korporacje, świat show biznesu który odbiera każdy milimetr wolnej prywatnej przestrzeni a nawet przekopiowanie swojej świadomości na pamięć podręczną by po śmierci mieć nowe ciało lub używać mechanicznie skonstruowanego aż do prostych już latających samochodów czy energii atomowej w codziennym użytku w stylu Fallouta.

[the_ad id=”356″]

Jak widać temat Cyberpunku ma wiele do zaoferowania, pozostaje mieć nadzieje że ogromny czas przeznaczony na produkcje jak i zapewnienie autorów co do detali nawet w mniejszych side questach zostanie ziszczone w finaln ym produkcie a ich pomysły na długo będą inspirować innych artystów oraz twórców mainstreamowych filmów.[:]