[:pl]

Far Cry New Dawn to kolejna część bestsellerowej serii fpsów od Ubisoftu Po raz pierwszy w historii cyklu deweloperzy zdecydowali się na stworzenie bezpośredniej kontynuacji poprzedniej produkcji spod tego szyldu – w tym przypadku mowa o Far Cry 5

Świat i fabuła

W Far Cry New Dawn przeniesiemy się do postapokaliptycznej wersji Hope County w Montanie- od czasu do czasu wybierzemy się też na ekspedycje do innych stanów. Na przykład na bagna Luizjany.

Akcja gry toczy się kilkanaście lat po wybuchu bomby, a więc w okresie tak zwanego super-kwitnienia. Taki proces miałby faktycznie nastąpić po nuklearnej zimie – deweloperzy konsultowali się w tej sprawie z naukowcami. Historia skupi się na konflikcie dwóch frakcji, które walczą o kontrole nad regionem. Pojawi się w grze wątek bram edenu i charyzmatyczny prorok. W trakcie zabawy możemy stworzyć własnego bohatera jak w poprzedniej grze z serii. W trakcie gry będziemy walczyć z armią łupieżców zwanych Highwaymen, na której czele stoją dwie czarno skórę bliźniaczki – Mickey i Lou.

W trakcie rozgrywki Protagonista (lub protagonistka) może skorzystać z pomocy sprzymierzeńców, wśród których pojawiają się mieszkańcy osady Prosperity, będącej jego bazą wypadową, a także pies rasy Akita imieniem Timber czy choćby przerośnięty dzik – Horatio. Zwierzaki, podobnie jak osoby pokroju snajperki Nany, zasilają szeregi spluw do wynajęcia znanych z far Cry 5.

Rozgrywka i mechanika

Rozgrywka w Far Cry New Dawn nie odbiega od schematu wypracowanego na potrzeby poprzednich części serii. Po raz kolejny otrzymujemy więc strzelankę z otwartym światem, po którym możemy się poruszać na piechotę bądź za sterami pojazdu. Warto odnotować, że produkcja oddaje nam do dyspozycji jedynie część mapy z „piątki”, gdyż na pozostałym obszarze hrabstwa wciąż utrzymuje się wysoka radiacja. Oprócz realizacji popychających akcję do przodu zadań fabularnych, podczas rozgrywki zajmujemy się wykonywaniem misji pobocznych i bierzemy udział w rozmaitych aktywnościach opcjonalnych. Jedną z tych ostatnich jest odbijanie posterunków należących do wrogów, które można przejmować bądź jedynie łupić (jeśli zdecydujemy się na to drugie, bandziory powrócą do takiego miejsca i na nowo je ufortyfikują, co znacznie utrudni kolejny atak). W grze nie brakuje również przypadkowych spotkań (aczkolwiek jest ich tu nieco mniej niż w „piątce”), polowań na zwierzęta czy choćby poszukiwań skarbów. Poza tym produkcja pozwala nam wyruszyć z ekspedycją do innych rejonów Ameryki Północnej na pokładzie specjalnego helikoptera; dzięki temu możemy odwiedzić między innymi Wielki Kanion Kolorado, gdzie wrogowie również mają swoje twierdze wypełnione zapasami.

Z uwagi na fakt, że w świecie gry roi się od niebezpieczeństw (poszczególni przeciwnicy występują tu w kilku wariantach zróżnicowanych pod względem aparycji, wytrzymałości i siły ognia), na naszym podorędziu znalazł się rozbudowany arsenał obejmujący karabiny maszynowe czy unikalną kuszę strzelającą ostrymi tarczami. Zabawę urozmaica crafting odgrywający tu większą rolę niż w poprzednich częściach serii. Surowce zdobywane w trakcie naszych wojaży możemy spożytkować nie tylko na udoskonalenie posiadanego uzbrojenia, lecz także na ulepszenia osady, zapewniane przez tak zwanych specjalistów. Zasoby są również konieczne do korzystania z pojazdów (ze śmigłowcem na czele).

Tryby Gry

Podobnie jak miało to miejsce w przypadku piątej odsłony cyklu, w Far Cry: New Dawn można grać w pojedynkę lub w towarzystwie drugiego gracza, w ramach multiplayerowej kooperacji.

Moje obawy

Długość gry – według mnie Far Cry New Dawn nie będzie długą grą jak Far Cry 5 świadczy o tym zaskakująco niska cena 180 zł za wersje podstawową obawiam się, że gra może być niedokończona świadczy o tym, że Far Cry New Dawn zapowiedziano 7 grudnia a premiera jest 15 lutego !

[:]